Med projektet "Vejen til medaljer ved EuroSkills 2025," som Byggeriets Uddannelser står bag, har vi store ambitioner. Vi vil både sikre medaljer til Danmark ved EuroSkills og gøre håndværksfagene mere synlige og attraktive for unge. Konkurrencen bliver en anledning til at systematisere talentudviklingen, så flere unge får lyst til at satse på fagene – og måske endda på en plads på podiet.
DM, EM og VM i Skills
Et vindue til fremtidens talenter
Hos Byggeriets Uddannelser deltager vi ikke kun i de nationale mesterskaber, DM i Skills, men også i de prestigefyldte internationale konkurrencer EuroSkills og WorldSkills. Her får unge håndværkertalenter mulighed for at vise deres evner på den store scene.
På hjemmefronten er DM i Skills det årlige højdepunkt, hvor Danmarks bedste unge håndværkere dyster om titlen. Internationalt samles de dygtigste faglærte hvert andet år til EuroSkills og WorldSkills, hvor talent og færdigheder fejres i konkurrencer på højeste niveau.
For at forberede vores fag-atleter til de store internationale konkurrencer deltager vi også i opvarmnings- og træningskonkurrencer i udlandet. Her udfordres de i realistiske konkurrencemiljøer i lande som Italien, Østrig ved AustrianSkills, Frankrig og flere andre europæiske lande. Denne erfaring giver deltagerne værdifuld indsigt, styrker deres færdigheder og forbereder dem på presset og standarderne ved EuroSkills og WorldSkills.
Træn træneren: Et projekt med fokus på guld til Danmark!
I 2025 bliver Herning vært for EuroSkills, hvor 700 unge talenter fra hele Europa skal dyste om at blive de bedste inden for deres fag. Det bliver en kæmpe begivenhed med op mod 100.000 besøgende – den største uddannelsesevent nogensinde på dansk grund! For at give de danske deltagere de bedste chancer for medaljer, går Byggeriets Uddannelser all-in på at styrke trænerne, så de kan forberede deltagerne på topniveau.